Mysz komputerowa

Mysz komputerowa

Mysz komputerowa – urządzenie wskazujące, które jest używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie poprzez przesuwanie jej po powierzchni. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia, a po zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora na ekranie. Mysz często wyposażona jest w rolkę do przewijania ekranu, lub dodatkowe przyciski.

Rodzaje myszy ze względu na budowę:

  • Mysz mechaniczna (kulkowa) – mysz wykorzystująca metalową kulkę pokrytą gumą, oraz system rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię obraca się. Rolki odzwierciedlają przesunięcie kursora myszy na ekranie w pionie i poziomie.
  • Mysz optyczna (diodowa) – mysz, w której podstawie zainstalowana jest jedna, lub więcej diód elektroluminescencyjnych oświetlających powierzchnie pod myszą, soczewka ogniskująca oraz matryca CCD. Dioda generuje strumień świetlny, który podczas ruchu myszy jest odbijany od podłoża, a następnie skupiany na matrycy CCD, która zamienia światło na prąd elektryczny. Ładunki są odpowiednio interpretowane przez elektronikę urządzenia. Mysz tego typu posiada procesor sygnałowy DSP (Digital Signal Processor).
  • Mysz wertykalna – mysz przypominająca wyglądem długopis. Mysz jest lekka, trzymana w ręku co pozwala na pracę ‚w powietrzu’. Czujnik optyczny myszy znajduje się w dolnej części.

Połączenie

  • Mysz przewodowa – najbardziej rozpowszechniony typ myszy, podłączony za pomocą kabla. Zalecany jest np. dla graczy, ze względu na znacznie mniejsza opóźnienia w reakcji na ruch. Połączona za pomocą portu szeregowego, PS/2 (mini DIN), lub USB.
  • Mysz bezprzewodowa – nie wymaga przewodowego podłączenia do komputera. Do komputera podłączony jest jedynie moduł komunikacyjny. Pomiędzy modułem, a myszą dane przesyłane są przy pomocy fal radiowych. Taką myszą można pracować w odległości od kilku do kilkunastu metrów od komputera. Połączenie bezprzewodowe za pomocą Wi-Fi, lub Bluetooth.

 

uklad myszy