Monitor komputerowy

Monitor komputerowy

Monitor – urządzenie wyjścia, które służy do komunikacji użytkownika z komputerem. Wizualizuje on działania programów. Monitory CRT były używane na początku, od 2005 roku zostały zdominowane przez monitory LCD ,bo nie wytwarzają pola elektromagnetycznego ,które było bardzo intensywne w CRT. Również nie zajmują zbyt wiele miejsca . Sygnał jest przesyłany analogowo przez złącze D-Sub lub gniazda cyfrowe przez złącze DVI, HDMI, co pozwala uzyskać lepszą jakość i wyższą rozdzielczość.

Rodzaje:

Monitor CRT – Przypomina częściowo telewizor, elementem wyświetlającym jest kineskop . Pobór mocy jest większy niż w monitorach LCD. Do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów, która odchylana magnetycznie pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia. Ten rodzaj monitora powoduje szybkie męczenie wzroku , jego odświeżanie nie jest równomierne. Obraz wygląda dobrze niemal z każdego kąta patrzenia na niego. Bardzo szybko buduje obraz, potrafi wygenerować całkowitą czerń, dlatego używany jest w zastosowaniach wideo i podczas produkcji filmów kinowych.

Monitor LCD – inaczej panel ciekłokrystaliczny, jest płaski, nie to co monitor CRT. Generowanie obrazu polega na sterowaniu komórkami panelu zawierającymi substancję ciekłokrystaliczną, która pochłania promieniowanie emitowane przez tylne źródło światła. Źródłem w nowszych są diody LED, obniża to pobór energii. Jest wolny od efektu migotania obrazu, można na nim pracować w różnych rozdzielczościach. Czas reakcji wyświetlacza jest o wiele większy niż w CRT. Zajmuje on mniej miejsca, spoglądając na niego z boku lub z góry, daje mało kontrastowy obraz.

Monitor OLED – wytwarzana ze związków organicznych, technologia została upowszechniona dzięki przewadze nad LED itd. Oraz masowemu stosowaniu w smartfonach. Rodzaj tych wyświetlaczy charakteryzuje prosta metoda produkcji – warstwa organiczna składająca się z pikseli-diod, jest nakładana na płytę bazową. Ekran OLED nie wymaga podświetlenia, gdyż wydziela światło bezpośrednio , dzięki czemu zapewnia najlepszy wskaźnik kontrastu oraz prawdziwą czerń. Technologia pozwala na zakrzywienie powierzchni ekranu. Cechuje się największym kontrastem oraz jasnością spośród obecnych wyświetlaczy, dzięki podświetleniu każdego piksela. Posiada większą skalę barw i jasność niż LCD, ponieważ jego piksele bezpośrednio emitują światło, które nie jest zatrzymywane przez filtry polaryzacji. Posiada krótszy czas reakcji w porównaniu do LCD. Nie jest w nim wykorzystywana rtęć, czyli jest bardziej przyjazna dla środowiska.